Аикидо нам открива пут јединства са универзумом. Усаглашавање тела и духа и постизање јединства са природом главна је сврха аикидо тренинга.
Као што природа штити и воли свако стварање и помаже растење и развијање свих створења, тако искрено и ми морамо сваког ученика подучавати, без разликовања и пристрасности.
Нема неслагања у апсолутној истини универзума, али има га у подручју релативне истине. Борити се са осталима и победити – то доноси само релативну победу. Не борити се, а ипак победити, то доноси апсолутну победу. Постизање само релативне победе, пре или касније води у неизбежан пораз.
Док вежбате да постанете снажни, учите како да избегавате сукоб. Учећи да бацате свог „противника“ уживајте, будите бачени и уживајте такође, помажући један другом у учењу исправних техника – напредоваћете веома брзо.
Не критикујте било коју од осталих борилачких вештина. Планина се не подсмева реци што је мала, нити река лоше говори о планини што она не може да се креће унаколо. Свако има своје индивидуалне одлике и заузима посебно место у свемиру. Говорите лоше о другима и то ће вам се сигурно вратити.
Борилачке вештине почињу и завршавају са учтивошћу, не само у церемонијалу већ и у срцу и души такође. Поштујте учитеља који вас подучава и немојте заборавити да будете захвални оснивачу аикидоа који је показао пут. Онај који занемари ово не треба да буде изненађен кад га његови ученици не буду поштовали.
Будите опрезни према уображености. Уображеност не само да кочи ваш напредак, она проузрокује ваше назадовање. Природа је безгранична; њени закони су далекосежни. Шта доноси уображеност? Доносе је површно мишљење и лажно поистовећење са својим идеалом.
Гајите смирен ум који потиче из самог стварања универзума, концентришући мисли на „једну тачку“ (саика-но итен, тан-ден) у доњем стомаку. Треба да знате да је срамота бити ускогруд. Не расправљајте са осталима само да би одбранили своје лично гледиште. Исправно је исправно. Заблуда је заблуда. Смирено просудите шта је исправно а шта је заблуда. Ако сте се уверили да сте у заблуди, људски исправите грешку. Ако сретнете некога ко је изнад вас, радосно примите његово подучавање. Ако је било ко у заблуди, смирено му објасните истину и настојте да он то схвати.
Чак и сићушни црв има делић значаја. Сваки човек поштује своје сопствено ја. Немојте, због тога, омаловажавати било кога, и немојте ником повређивати његово самопоштовање. Поступајте према човеку са поштовањем и он ће вас поштовати. Немојте га поштовати и ни он неће вас. Поштујте његову личност и саслушајте његове ставове и он ће вас радо следити.
Не гневите се. Ако се гневите то значи да је ваша мисао одлутала „са једне тачке“ у доњем стомаку. Гнев је нешто чега се треба стидети у аикидоу. Не будите гневни ни на себе. Будите гневни само када су поредак природе или ваше земље доведени у опасност. Концентришите се на „једну тачку“ и обуздајте гнев. Знаје да људи које лако обузима гнев губе храброст у одлучујућим тренутцима.
Није сувишан никакав напор када подучавате. Напредујете као што ваши ученици напредују. Не будите нестрпљиви када подучавате. Нико не може да научи све одједном. Истрајаност је подједнако значајна у подучавању, као што је то и стрпљивост, љубазност и способност да се ставите у положај својих ученика.
Не будите надмен инструктор. Знање ученика расте док слушају свог учитеља Посебна одлика тренинга је да учитељ такође напредује подучавајући своје ученике. Тренинг захтева атмосверу узајамног поштовања између учитеља и ученика. Гледајући надменог човека, гледате и човека који површно мисли.
У вежбању не показујте своју снагу без неке добре намере, да не би изазвали отпор у мишљењу оних који вас посматрају. Не расправљајте око снаге него подучавајте прави пут. Само речима не може све да се објасни. Понекад ћете бивајући онај који је бачен, подучавати много ваљаније. Не заустављајте учениково бацање или његов ки на средини пре него је завршио кретање, можете му тиме усадити лоше навике.
Све што радите – радите са убеђењем.
Проучавамо законе универзума и бавимо се њиме, и универзум ће нас штитити. Немамо зашто да будемо неодлучни или бојажљиви. Право убеђење долази из уверења да смо једно са универзумом. Морамо имати храбрости да кажемо као Конфучије: „Ако имам мирну савест, смем да се супротставим непријатељу од десет хиљада људи“.
Коичи Тохеи, оснивач Ки Аикидоа
/Shin Shin Toitsu Aikido/
Ова правила су објављена маја 1966. године у књизи Коичи Тохеиа: „Аикидо у свакодневном животу“.